Сторінка медичної сестри
Що робити, якщо у вас симптоми Covid-19
Що треба знати про педикульоз?
Куріння в підлітковому віці, як з цим боротися
Головний принцип тінейджерів — підпорядкування правилам колективу у всьому, навіть якщо це неприємно і незвично. Психологи називають це конформізмом — коли людина воліє вибирати думка групи на шкоду власному. І від цього страждає сама людина. Особливо на сьогоднішній день актуально куріння в підлітковому віці, як з цим боротися ми розповімо вам докладніше.
Підлітки якраз і демонструють конформізм у спілкуванні з однолітками, а негативізм у спілкуванні з батьками — це конформізм навпаки. Особливо це стосується тих дорослих дітей, у яких поки ще чітко не сформовані життєві цілі. Адже тільки сильна людина може відстоювати свої позиції в групі, пам’ятаючи про три базові правила особистості:
— Робити те, що для нього краще;
— Самому вибирати;
— Змінювати рішення на свій розсуд, ні перед ким не виправдовуючись.
А оскільки в основі маніпуляції завжди лежить використання слабкостей співрозмовника (наприклад, цікавість, небажання здатися боягузом), підліток підсвідомо налаштований на те, щоб їх не чинити. Так, непомітно для себе, дитина втяпается в непривабливі ситуації або набуває шкідливі звички.
Пам’ятка батькам
По-перше, не влаштовуйте скандалів — це може викликати зворотний ефект або дитина просто стане ретельніше маскуватися. Краще спокійно розкажіть, які наслідки для здоров’я несе куріння. Доводи повинні бути не тільки аргументовані науково, але і мотивовані житейски.
А також потрібно:
— Сказати дитині, як вас засмучує і турбує, що він курить, і налагодити з ним теплі стосунки;
— Заохочувати заняття спортом та іншими видами діяльності — тоді курити йому буде просто ніколи, нецікаво, а то й просто неприпустимо;
— Запросити його друзів (напевно теж курців) до себе додому і показати їм ролики про незворотні наслідки куріння — повірте, вражає;
— Поговорити з викладачами про можливість запросити в школу лектора, який компетентно і «у фарбах» опише дітям наслідки куріння;
— Дати почитати підлітку одну з книг відповідної тематики (ми підкажемо);
— Частіше акцентувати увагу на безпосередніх «мінусах» куріння: менше грошей на щось інше, задишка, смердюче дихання, жовті зуби, що видає неприємний запах одяг;
— Якщо дитина каже: «Я можу кинути, як тільки захочу», попросити його продемонструвати це протягом тижня;
— Допомогти підлітку розробити план «Як кинути палити» і запропонувати інформаційні ресурси в допомогу (не забудьте похвалити за гідний вибір);
— Прибрати з чільних місць сигарети (а краще — і самим кинути палити), адже найкращий метод боротьби з курінням дітей — приклад батьків.
Не варто:
— Говорити про те, що ви не будете дитину любити через те, що він курить;
— Зриватися на крик або розмовляти з ним в стилі «лекція-проповідь».
Пам’ятка для підлітка
Усвідом і чітко сформулюй, чому ти хочеш позбутися шкідливої звички куріння в підлітковому віці, як з цим боротися і як цього уникнути. Склади список твоїх мотивів (відмінний сон і здоров’я, спокійна нервова система, стресостійкість, поліпшення відносин з батьками). Постарайся яскраво уявити собі свої легені, грунтовно зіпсовані курінням.
Уяви себе і своє відмінне самопочуття після позбавлення від цієї шкідливої звички,
Виріши для себе, що всякий раз, коли захочеться курити, виконаєш певний ритуал (наприклад, 50 віджимань), після чого знову подумаєш, будеш ти курити чи ні.
Займися спортом — дуже допомагає.
Важливо! Якщо на підлітка «тисне» група, найправильніше взяти техніку конструктивного опору: зайняти тверду позицію, не ухилятися а не придумувати «поважних» причин.
Сигаретні наслідки
Зниження розумових і фізичних здібностей.
Розлад нервової системи і конфліктність.
Загроза розвитку ішемічної хвороби серця, гіпертонії, виразки шлунка, хронічного бронхіту, раку, а також облітеруючого ендартеріїту — ураження кровоносних судин нижніх кінцівок (в народі — «ноги курця») аж до гангрени.
Загроза статевого безсилля у чоловіків і безпліддя у жінок.
Передчасне старіння і скорочення життя на 10-15 років.
Факти
У людей, що почали палити до 15 років, шансів померти від раку легенів на 20% більше, ніж у більш «пізніх» курців.
Для дорослого смертельна доза нікотину — пачка сигарет, викурена відразу, для підлітка — півпачки!
Тінейджери, що викурюють за день більше однієї пачки сигарет, схильні до нападів безпричинної паніки в 15 разів частіше, ніж їх некурящі однолітки.