Проїжджаючи селами Черче і Залучче, вздовж річки Смотрич, завжди будеш у захопленні, бо її долина являє собою картину, сповнену надзвичайної краси: обабіч берегів річки суцільною стіною тягнуться гори, то покриті лісом, то всіяні величними прямовисними скелями. Це один з наймальовничіших куточків Поділля. З якої сторони ти б не в`їжджав у ці села, то зразу тобі кинеться у вічі – великий , красивий двоповерховий будинок, який є центром освіти для цих сіл – Черчецька загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів.
Гімн школи
Слова Г.А. Ґедзь Музика Л.Г. Гнівчинського
Між подільських лісів, над річкою,
Стоїть школа моя смерічкою.
І щоранку до неї лину я,
До моєї сім’ї журавлиної.
Я не знаю іншої долі,
Хоч буває зовсім непросто,
Я без тебе як пташка без волі,
В океані забутий острів.
Першовересня дзін малиновий,
Різнобарвний букет жоржиновий.
І освоює вчителька строгая
Освітянські нові технології.
Вихованці мої допитливі,
Наче вранішньою молитвою,
Знімуть втому ночей безсонних,
Думу виповнять радістю й сонцем.
І веде мене сільська вулиця,
Односельці мої дивуються.
Є гімназії, школи мистецькії,
Та люблю я свою, Черчецькую.
Сучасна школа була збудована у 1973 році на межі двох сіл Залучче та Черче. Історична назва збереглася попередня - Черчецька . Нова школа у свої просторі класи прийняла 287 учнів. Першим директором її був - Боднар Іван Тимофійович.
Попередні приміщення школи були розташовані окремо в селах Залучче та Черче.
В центрі села Залучче красується своїм куполом - церква. Такою вона була і 300 років тому і тепер є історично-архітектурною пам`яткою.
Біля неї, після відміни кріпацтва, була збудована церковно-приходська школа. У цій школі було 4 класи, дітей приймали з 10 років; навчали читати і писати на старослов`янській мові, а також церковних молитв, пісень, вивчали Біблію. Залучанська школа проіснувала півстоліття і була перенесена в інші будинки, теж неподалік церкви.
Черчецькі діти навчалися у селі Черче, в будинку церковно-приходської школи, яка була розміщена біля костела у будинку ксьондза. Дітей приймали з 8 років. Класи були переповнені учнями – від 40 до 48 учнів в кожному. Тому для старших класів, земським відділом, який був при волості в с. Цикова, вирішено побудувати школу. Вона була збудована за царя Миколи ІІ в 1912 році – називалася Земською. Школа була одноповерхова, кам`яна, витесана під розшивку; вікна високі і широкі 180 на 230 см. Побудована із сірого граніту, накрита тернітом і огороджена дерев`яними штахетами. З 1912 року по 1918 рік школа була платною, а після 1918 року учні навчалися безкоштовно. В школі було 10 кабінетів, серед них - учительська і 2 кімнатки.
Школа була збудована на рівнині, на межі двох сіл Черче та Залучче, де зараз збудований пам’ятник загиблим воїнам – односельчанам у роки ВВ війни. Гордістю цієї школи був великий фруктовий сад. В 20-х роках в село приїжджали геологи, вели певні дослідження землі і виявили, що там, де знаходиться школа, проходять підземні води і потрібно чим побільше на цій території насаджувати дерев для укріплення грунту. З часом ця рівнинна територія почала западатись. Тепер цю місцевість ми називаємо – Западниною. Спочатку у цій школі навчалися діти від 5 до 7 класу, а потім і до 9 класу. Класи були паралельні, в кожному по 25-30 учнів.
З 1930 по 1938 роки директорами Земської школи були: Блажко Сергій Степанович, Красуцький Леонід Макарович, Гуменюк Дмитро Феодосійович. У Залучанській початковій школі у 1931 році - директором був Гординчук Петро Семенович. У 1932 році його було заарештовано як " ворога народу". Його змінив Килимник Антон Петрович.
У Земській школі вивчали українську мову і літературу, російську та німецьку мови, алгебру, геометрію та тригонометрію, ботаніку, географію, фізику, історію, трудове навчання та фізичне виховання. Вчителі, які працювали в Земській школі: географія – Кузнєцова Оксана Василівна; історія – Гуменюк Дмитро Феодосійович; українська мова і література – Біньковський Дмитро Назарович; фізика – Красуцький Леонід Маркович; українська мова і література в 5 і 6 класах – Блажко Сергій Степанович; російська мова – Валько Іван Андрійович. Учні школи користувалися зошитами, підручниками, писали пером і чорнилом. 43 учні 9-го класу 1941 року були останніми учнями даної школи. Серед них такі як : Баблонюк Ганна Григорівна, Валько Ганна Андріївна; Валько Микола Варфоломейович; Дармограй Антон Данилович; Кульчицька Зіна Миколаївна; Шкірко Іван Васильович; Яківчук Микола Антонович; Яківчук Анатолій Гнатович та інші. 4 з них стали в майбутньому вчителями Черчецької середньої школи.
Війна не дала можливості далі продовжити навчання. З 1941 по 1944 роки школа стояла пустою. 30 березня 1944 року, коли село звільнялось від фашистів, із сторони Черчецького колгоспу прямим попаданням снаряда пробило одну із стін її приміщення. Директор Смотрицької школи – Троян Мирон Дорофейович зняв з цієї школи покриття, а з часом забрав і камінь, щоб відремонтувати школу в с. Смотрич. З квітня 1944 року учні почали навчатися в старих попових та ксьондзових будинках в центрі села Черче.
Ці будинки називалися корпусами, їх було 4: корпус №1 – 9-10 класи – проборство ; корпус №2 – 7-8 класи – органісторія; корпус №3 – 5-6 класи – церковно- приходська школа; корпус №4 – 1-4 класи – попова хата. Залучанські діти навчалися в Залучанській початковій школі. Біля корпусу №3 був шкільний буфет, в якому можна було купити булочки, цукерки, зошити, олівці, ручки та інше шкільне приладдя. Біля першого корпусу були ділянки і оранжерея, яка створена добрими і працьовитими руками Кульчицької Маргарити Іванівни.
Першим директором цієї школи був Піонтківський Микола Михайлович. В перший клас в 1944 році пішли 46 учнів, їх класоводом була Баблонюк Ганна Григорівна. Після війни не було ні зошитів, ні підручників, ні ручок. Батьки робили для своїх дітей зошити з мішків, в яких зберігався цемент. Підручник був один на весь клас.
Із 1947 року появились зошити, підручники. До 1969 року писали чорнильними ручками, а пізніше почали писати стержневими. В 1950-1951 н.р. було відкрито Черчецьку середню школу, до 8-го класу якої було зараховано 41 учня з сіл Черче, Залучче, Біла, Нігин, Цикова, Карачківці, Степанівка. Класним керівником цього класу була Савінська Євгена Григорівна.Серед учнів цього класу навчався, в майбутньому- голова колгоспу ім.Леніна с.Летава Герой Соціалістичної Праці –Ліщук Володимир Давидович. Тоді працювали такі гуртки: фото-радіо - кер. Медвецький Г.С.; юнатів-кер. Кубасова К.І.; мовно-літературний –кер.Савінська Є.Г.; мовно-літературний –кер.Мельник Г.П. і Яківчук А.Г.; фізкультурний-кер.Вересюк В.О.
В 1953-1954н.р. у школі було 14 класів. Перших випускників Черчецької середньої школи було 22 учні.
З приходом Яківчука А.Г. активізувалась робота художньої самодіяльності.
На протязі 1954-1956 років директором школи працював Пясковський Леонід Кліментійович. У 1955році військовим керівником призначили Копачевського Івана Івановича. З 1955 по 1960 роки школу очолював Прадиус Михайло Іванович. В 1957 році нараховувався 31 учитель, відкрито вечірню школу, директором якої був Яківчук Микола Антонович.
Значно покращилась спортивно-масова робота під керівництвом вчителя фізкультури Кучера Т.Ф., команди по волейболу, баскетболу, легкій атлетиці захищали честь району на обласних змаганнях, а команда борців під керівництвом Копачевського І.І. зайняла перше місце серед учнівської молоді області.
У 1961 році директором школи призначили Яківчука М.А. Всі шкільні приміщення перекрили металевими листами, побудували спортивний зал, використавши стіни колишньої церкви. Ця спортивна споруда була першою в Смотрицькому районі. Під керівництвом Четвертака О.А. обладнано майстерню із встановленням верстаків по обробці дерева і станків по обробці металу.
В 1967 році розпочато будівництво нової - сьогоднішньої школи. Директором працював Газінський Роман Іванович. У 1968 році директором школи був призначений Цикра Вячеслав Павлович. З 1972 року школу очолив Боднар ІванТимофійович.
У 1973 році вступила в дію новобудова Черчецької середньої школи. Учителями і учнями були оформлені і обладнані кабінети, майстерні, спортивний зал, подвіря прикрасили десятки порід дерев, кущів і квітів, висаджені під керівництвом вчителя біології Боднар О.А. Дендропарк нараховував понад 60 видів рослин. .
В дальнішому ідея озелененняя була підтримана директором - Барціховською Д.В.(1982-1984 р.р.). Коридори і кабінети школи наповнились великою кількістю вазонів, прикрасою став куток живої природи, музей Бойової Слави. На якісно вищий рівень піднявся навчально-виховний процес.
З 1984 по 1997 роки директором Черчецької середньої, школи працював Савчук О.А. За цей період було зміцненно матеріальну базу - проведено капітальний ремонт шкільного приміщення: замінено 100 віконних блоків, поштукатурено стіни, два кабінети були реконструйовані в актову залу; оновлено асфальтне покриття шкільного подвір'я, встановлено металеву огорожу території, побудовано стрілецький тир, полосу перешкод для занять з військової підготовки старшокласників, виготовлено артсвердловину для водопостачання школи і дитсадка; проведено капітальний ремонт опалювальної системи; їдальню, кабінет російської мови і літератури, майстерню по дереву і т.д. поповнено новими меблями та обладнанням. Учнями і педколективом, за сприяння сільського голови Ліщука А.М., проведено насадження схилів, підніжжя гір Баба, Рибакова товтра, Лиса та берегів річки Смотрич - десятками тисяч дерев.
У 1993 році школа отримала статус – Черчецька загальноосвітня школа І - ІІІ ступенів.
Впродовж восьми років школу очолювали Кучер В.Т. (1997-2000р.р.) і Кучер Л.В.(2000-2005р.р.). У 2003 році випускники, вчителі та учні відзначили 30-річчя новозбудованої школи.
За період роботи директором школи Савчук Л.О. (2005-2012 роки), проведено газифікацію і реконструкцію опалювальної системи (2006р.), обладнано внутрішній туалет (2007р.); встановлено металопластикові вікна – 41 шт. (2009р.) у спортивному залі, початкових класах.
З 2012 року директором Черчецької ЗОШ І-ІІІ ст. працює Савчук О.А. За підтримки народного депутата України О.В.Гереги у коридорах і кабінетах школи встановлено металопластикові вікна (41 шт.), обновлено покриття підлоги (300 м2).
В жовтні 2012 року учні і вчителі випустили перший номер газети "ЧеЗа" і розпочали роботу по збиранню матеріалів для музею історії сіл Черче і Залуччя.
Черчецька ЗОШ І-ІІІ ступенів – це навчально-виховний заклад, в якому функціонує 18 навчальних кабінетів, спортивна і актова зали, кабінет інформатики, 2 майстерні, їдальня, внутрішній туалет. На території школи є обладнаний спортивний майданчик, стадіон, стрілецький тир, фруктовий сад, земельна ділянка для вирощування сільськогосподарських культур, дендропарк.
Школа домагається вагомих результатів у навчанні і вихованні підростаючого покоління. Учні є переможцями районних олімпіад з навчальних предметів, конкурсів науково-дослідних робіт малої академії наук, учасниками обласних конкурсів і спортивних змагань. При школі діє районна ДЮСШ, тренером якої працює вчитель фізкультури Кучер В.Т.
Найвищим досягненням школи є її випускники. З 1953 по 2015 рік школу закінчили 1356 учнів, з яких 90 нагороджені золотою «За високі досягнення у навчанні» та срібною «За досягнення у навчанні» медалями.
У 2015-2016 навчальному році у школі навчається 94 учні, яких навчає 20 педагогів. З них: вчителів вищої категорії – 8, зі занням «Старший вчитель» - 2, вчителів І категорії - 5, вчителів ІІ категорії – 2, спеціалістів – 5.